Najczęściej zadawane pytania

Kto może korzystać z zasobów BCPŚl?

Zasób biblioteki jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich. Pobrane dokumenty można wykorzystywać tylko do użytku własnego (pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej oraz w celach edukacyjnych). Ograniczenia dostępu dotyczą jedynie materiałów objętych prawem autorskim.

Co to jest dLibra? 

dLibra to "środowisko" (oprogramowanie) służące do budowy bibliotek cyfrowych, zarządzania ich zawartością i udostępniania zgromadzonych w bibliotece publikacji. Więcej na ten temat można znaleźć w opisie platformy dLibra(http://dlibra.psnc.pl/).


Co to jest kolekcja?

Kolekcja to zbiór publikacji o określonym charakterze, które można opisać pewnym wspólnym zbiorem atrybutów, według których można te publikacje przeszukiwać.


Na czym polega wyszukiwanie ogólne?

Każda publikacja składa się z opisu (zestawu atrybutów, takich jak autor, tytuł, wydawca, słowa kluczowe itp.) oraz treści. Użytkownik, chcąc znaleźć interesujące go dane, tworzy wyrażenie wyszukiwawcze za pomocą słów i operatorów logicznych.
Wyszukiwanie ogólne polega na wyszukiwaniu słów występujących w wyrażeniu wyszukiwawczym zarówno w opisach publikacji jak i w ich treści, oczywiście z uwzględniane operatorów logicznych. Wyszukiwanie ogólne może być przeprowadzone na poziomie całej biblioteki -- przeszukiwane są wtedy publikacje we wszystkich kolekcjach, lub na poziomie wybranej kolekcji -- przeszukiwane są wtedy tylko publikacje zgromadzone w tej kolekcji. Ten drugi sposób pozwala skrócić czas wyszukiwania oraz znacznie ogranicza liczbę uzyskanych wyników.


Wszystko zrobiła(e)m jak trzeba, a publikacja mi się nie otwiera. Co robić?

Na pewno trzeba cierpliwie poczekać, niektóre pliki ściągają się wolno. Warto też skorzystać z innej drogi do publikacji lub przeprowadzić jakieś proste wyszukiwanie, żeby zobaczyć, czy np. nie zostało przerwane połączenie z Internetem. Być może na twoim komputerze brak programów Adobe Reader lub DjVu Plug-in potrzebnych do otwarcia tekstu publikacji. Warto również zwrócić uwagę czy dana publikacja nie ma ograniczonego dostępu, np. do sieci akademickiej lub też komputerów bibliotecznych. Co możemy, doradzimy Ci korespondencyjnie, napisz na adres: bg.bcpsl@polsl.pl


Do czego służy konto?

Konto użytkownika daje dostęp do dodatkowych funkcji biblioteki cyfrowej, jak np. biuletyn e-mail z listą nowo dodanych publikacji. Planowana jest daleko idąca rozbudowa tych funkcji. Posiadanie konta nie daje gwarancji nieograniczonego dostępu do zbiorów BC.  Każda publikacja ma nadane prawa dostępu, które wynikają z praw autorskich. Zwykłe przeglądanie zbiorów biblioteki nie wymaga posiadania konta użytkownika.

Część zasobów Biblioteki Cyfrowej jest dostępna wyłącznie z komputerów znajdujących się w budynku Biblioteki Głównej lub też ograniczona jest do sieci akademickiej Politechniki Śląskiej.

Informacja o dostępie do poszczególnych publikacji widoczna jest w opisie publikacji w polu "dostęp".


Po założeniu konta użytkownika nie mogę się zalogować. Co robię źle?

Kliknięcie linku LOGOWANIE wywołuje okno pozwalające wybrać sposób logowania; aby skorzystać z konta założonego w naszym serwisie, należy wybrać opcję konto dostępne tylko w tej bibliotece cyfrowej, a następnie w formularzu logowania podać nazwę użytkownika i hasło ustalone podczas zakładania konta. Użytkownicy posiadający konto w innej bibliotece cyfrowej mogą skorzystać z opcji sieciowy profil użytkownika. 

 

 

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji