Opis projektu

Biblioteka Cyfrowa Politechniki Śląskiej jest projektem tworzenia cyfrowych kolekcji piśmiennictwa w oparciu o zbiory przechowywane w Bibliotece Głównej oraz wydawnictwa Politechniki Śląskiej.

Jej zasadniczym celem jest stworzenie dostępu do zasobów dydaktycznych i naukowych Uczelni, rozpowszechnienie dokumentów związanych z Politechniką Śląską oraz archiwizacja bibliofilskich zbiorów Biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem historii nauki i techniki.

Prace nad utworzeniem Biblioteki Cyfrowej rozpoczęły się z końcem 2006 roku. Istotnym impulsem do działań była propozycja udziału w projekcie Universal Digital Library - stworzenia ogólnoświatowej biblioteki cyfrowej.

Do prezentacji zbiorów wykorzystuje się oprogramowanie dLibra opracowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.  Dzięki wprowadzeniu tego oprogramowania nasza kolekcja należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Zasób Biblioteki podzielony jest na zbiory o określonym charakterze, tzw. Kolekcje.

W miarę rozbudowy Biblioteki Cyfrowej mogą zostać dodane kolejne kolekcje, podkolekcje lub kategorie.

Opis bibliograficzny publikacji sporządzany jest wg reguł międzynarodowego formatu Dublin Core, zgodnie z polskimi przepisami katalogowania.

Wszystkie publikacje umieszczone w Bibliotece Cyfrowej mają uregulowany status prawny. Dostęp do niektórych materiałów może być ograniczony zgodnie z obowiązującym prawem autorskim.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji