Projekt Europeana – biblioteka cyfrowa dla Europy

2009-09-18
1 czerwca 2008 r. rozpoczął się projekt EuropeanaLocal. Jego celem jest zwiększenie możliwości wykorzystania treści cyfrowych przechowywanych przez instytucje regionalne i lokalne a następnie udostępnienie tych treści poprzez Europejską Bibliotekę Cyfrową "Europeana" oraz pośrednio poprzez inne serwisy. Jest to odpowiedź na narastającą od dłuższego czasu potrzebę zaangażowania regionalnych i lokalnych bibliotek, muzeów i archiwów w proces szerokiego udostępniania treści cyfrowych będących w posiadaniu tych instytucji, przy użyciu infrastruktury europejskiej i takich jej elementów, jak wspomniana "Europeana".

W ramach działań projektu EuropeanaLocal do biblioteki cyfrowej Europeana włączone zostanie ponad 20 milionów obiektów cyfrowych. Spodziewane rezultaty projektu to między innymi powstanie na terenie Europy sieci regionalnych repozytoriów, które są w stanie udostępniać sposób zautomatyzowany swoje treści cyfrowe w "Europeanie". Zasoby te będą wykorzystane do budowy prototypowej usługi Europejskiej Biblioteki Cyfrowej, pozwalającej na definiowanie obszarów tematycznych zawierających treści z biblioteki repozytoriów cyfrowych całej Europy.

Projekt współfinasowany jest przez Komisję Europejską w ramach programu eContentPlus i będzie realizowany przez 3 lata. Projekt EuropeanaLocal współtworzą 32 instytucje partnerskie, z których 27 pełni rolę koordynatorów projektów na poszczególne kraje europejskie. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest takim właśnie koordynatorem dla Polski, należy również do rady zarządzającej projektu.
Udział Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w projekcie EuropeanaLocal gwarantuje, że zasoby widoczne w Federacji Bibliotek Cyfrowych będą dostępne także w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej "Europeana".

Oficjalna strona projektu: http://www.europeanalocal.eu
Polska strona projektu: http://dl.psnc.pl/projects/europeana-local

Inne aktualności

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji